Image Converter for WebP - en to it_IT translation catalogue (22 entries)

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Image Converter for WebP
it_IT: Convertitore di Immagini per WebP

note: Description of the plugin/theme
en: Convert your WordPress JPG/PNG images to WebP formats during runtime.
it_IT: Converti le tue Immagini JPG/PNG di WordPress in formati WebP durante il runtime.

en: Settings Saved.
it_IT: Impostazioni Salvate.

en: Conversion Options
it_IT: Opzioni di Conversione

en: Conversion Quality
it_IT: Qualità della Conversione

en: e.g. 75
it_IT: ad esempio 75

en: WebP Engine
it_IT: Motore WebP

en: e.g. Imagick
it_IT: ad esempio Imagick

en: Image Options
it_IT: Opzioni Immagine

en: Convert Images on Upload
it_IT: Converti Immagini al Caricamento

en: This is useful for new images.
it_IT: Questo è utile per le nuove immagini.

en: Convert Images on Page Load
it_IT: Converti Immagini al Caricamento della Pagina

en: This is useful for existing images.
it_IT: Questo è utile per le immagini esistenti.

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Save Changes
it_IT: Salvare le Modifiche

note: translators: Autoload file path.
en: Fatal Error: %s file does not exist, please check if Composer is installed!
it_IT: Errore irreversibile: %s file non esiste, controlla se Composer è installato!

note: translators: Absolute path to Source Image.
en: Error: %s does not exist.
it_IT: Errore: %s non esiste.

note: translators: Absolute path to Source Image.
en: Error: %s is not an image.
it_IT: Errore: %s non è un'immagine.

note: translators: Exception error msg.
en: Fatal Error: %s
it_IT: Errore irreversibile: %s

note: Log Options
en: Log Options
it_IT: Opzioni di Registro

note: Log errors for Failed Conversions
en: Log errors for Failed Conversions
it_IT: Errori di log per le conversioni non riuscite

note: Enable this option to log errors.
en: Enable this option to log errors.
it_IT: Abilitare questa opzione per registrare gli errori.
